FANDOM


February 2006Edit

Monday-Friday

6 am – Sentro (replay)
7 am – DMV: Dream Music Videos
9 am – Winner TV Shopping
11 am – Family Rosary Crusade
12 nn – Dora the Explorer
12:30 pm – Spongebob Squarepants
1 pm – Family Rosary Crusade
2 pm – Shakey's V-League (LIVE)
4 pm – Goals
4:30 pm -
Monday, Tuesday & Thursday: TNA Impact
Wednesday & Friday: PBA (LIVE) (until 6:30 pm)
5:30 pm – Speed (Monday, Tuesday & Thursday)
6 pm – Sailor Moon (Monday, Tuesday & Thursday)
6:30 pm – Sentro (LIVE)
7:30 pm -
Monday: 7:30 pm – Friends
8 pm – Guinness Book of Records
Tuesday & Thursday: Mumbai Thrillers
Wednesday & Friday: PBA (LIVE) (until 9:30 pm)
8:30 pm -
Monday: Fear Factor
Tuesday: SOS: Stories of Survival
Thursday: Wala Yan Sa Lolo Mo
9:30 pm -
Monday: The Apprentice
Tuesday: The Apprentice-Martha Stewart
Wednesday & Thursday: American Idol
Friday: So You Think You Can Dance
10:30 pm – Big News (LIVE)
11 pm -
Monday: Totoo TV
Tuesday: Ali!
Wednesday: Billboard On-Air
Thursday: Dokyu
Friday: Real Stories kasama si Loren Legarda
12 mn to 1 am – San Miguel block

Saturday

6 am – Soul Mix
7 am – Word Made Flash
8 am – Family Rosary Crusade
9 am – Health Line
9:30 am – Art-Is-Kool
10 am – Gourmet Everyday
10:30 am – The Practical Cook
11 am – KNN: Kabataan News Network
11:30 am – 2DMAXXX
12 nn – World Pool League
2 pm – The Basketball Show
3 pm – Anime Ring Kaisho: Ninja Boy Rantaro
3:30 pm – Anime Ring Kaisho: Legend of Shao Lin Kung-Fu
4 pm – Anime Ring Kaisho: Cyborg Kurocan
4:30 pm – Anime Ring Kaisho: Sailor Moon
5 pm – PBA (LIVE)
7:30 pm – Wow Maling Mali
8:30 pm – Blind Item
9:30 pm – Shall We Dance?
10:30 pm – ABCinema
12:30 am to 1 am – Sentro (LIVE)

Sunday

6 am – Light Talk
7 am – Sunday TV Mass (LIVE)
8 am – Generation RX
8:30 am – Tahanang Pinoy
9:30 am – Islands Flavors
10 am – How 'Bout My Place
10:30 am – National Geographic: The Human Edge
11 am – National Geographic: Game for It!
11:30 am – National Geographic: Insects from Hell
12 nn – National Geographic: Hayden Turners Wildlife Challenge
12:30 pm – National Geographic: Earthpulse
1 pm – Ating Alamin
2 pm – Ringside TV
3 pm – Ms. Sarah
4 pm – PBA (LIVE)
8 pm – Family Feud
9 pm – POPS! (LIVE)
10:30 pm – Viva Box Office
12:30 am to 1 am – Sentro (LIVE)

ProgrammingEdit

News and Public Affairs

  • Sentro (longest-running flagship news program)
  • Big News (longest-running late-night news program)
  • ABC News Alert (hourly news program)
  • Totoo TV (public affairs show)
  • Dokyu (documentary show)
  • Ali! (light public affairs show)
  • SOS: Storis of Survival (invesitgative program)
  • Real Stories kasama si Loren Legarda (newsmagazine program)

Entertainment

  • Wow Maling Mali (comedy gag show)
  • Blind Item (showbiz game show)
  • Ms. Sarah (teen drama anthology)
  • ABCinema (Hollywood blockbuster movies)
  • Viva Box Office (local movies)
  • POPS! (musical variety show)
  • Wala Yan sa Lolo Mo (sitcom)
  • Shall We Dance? (reality dance show)
  • Family Feud (game show)

Infotainment

  • Health Line (medical program)
  • Generation RX (medical program)
  • 2DMAXXX (travel show)
  • Tahanang Pinoy (educational program)
  • Islands Flavors (cooking show)
  • How 'Bout My Place (cooking show)
  • Ating Alamin (agricultural-oriented and livelihood program)
  • Gourmet Everyday (cooking show)
  • The Practical Cook (cooking show)

Children's

  • Art-Is-Kool (children's propram)
  • Kabataan News Network (youth-oriented news program)

Sports

  • PBA (basketball)
  • TNA Impact (wrestling)
  • Speed (racing show)
  • The Basketball Show (basketball)
  • Shakey's V-League (volleyball)
  • Goals (football)
  • Ringside TV (boxing matches)
  • World Pool League (billiards)

Foreign

  • National Geographic
    • The Human Edge
    • Game for It!
    • Insects from Hell
    • Hayden Turners Wildlife Challenge
    • Earthpulse
  • Billboard On-Air (music video)
  • Friends (TV series)
  • The Apprentice (reality show)
  • The Apprentice-Martha Stewart (reality show)
  • Fear Factor (reality show)
  • Mumbi Thrillers (horror anthology series from Bollywood)
  • Guinness Book of Records (reality show)
  • Lizze McGuire (TV series)
  • So You Think You Can Dance (reality dance show)
  • American Idol (reality show)

Cartoons

  • Dora the Explorer (pre-school)
  • Spongebob Squarepants (animated series)

Anime (ARK: Anime Ring Kaisho)

  • Ninja Boy Rantaro (anime)
  • Legend of Shao Lin Kung-Fu (anime)
  • Cyborg Kurochan (anime)
  • Sailor Moon (anime)

ABC Stars

  • John Susi (Sentro)
  • Ali Sotto (Sentro, Ali!)
  • Martin Andanar (SOS: Stories of Survival)
  • Jove Franciasco (Sentro Weekend)
  • Ogie Alcasid (home network of ABC, the voice of Cyborg Kurochan, Family Feud)
  • Pops Fernandez (POPS!)
  • Joey De Leon (Wow Maling Mali)
  • Maverick and Ariel (Totoo TV, Wala Yan sa Lolo Mo)
  • Amelyn Veloso (Big News)
  • Cheri Mercado (Big News)
  • Jove Francisco (Sentro Weekend)
  • Dominic Ochoa (Shall We Dance?, the voice of Ninja Boy Rantaro)
  • Loren Legarda (Real Stories)
  • Anne Torres (Dokyu)
  • VJ Jmie (Anime Ring Kaisho)
  • Lyn Cordero (2DMAXXX)
  • Ka Gerry Geronimo (Ating Alamin)
  • Atom Araullo (KNN: Kabataan News Network)
  • Jen Tungol (KNN: Kabataan News Network)
  • Sarah Geronimo (the voice of Sailor Moon)
  • Jomike Tejido (Art-is-Kool)
  • John Lapus (Blind Item)
  • Lucy Torres (Shall We Dance?)

July 2006Edit

Monday-Friday

6 am – Sentro (replay)
7 am – Spongebob Squarepants
7:30 am – Catdog
8 am – Blue’s Clues
8:30 am – Dora the Explorer
9 am – Spongebob Squarepants
9:30 am – The Wild Thornberries
10 am – Family Rosary Crusade
10:30 am – Pro Activ
11 am – Winner TV Shopping
12 nn – Shakey's V-League (LIVE)
2 pm – Blue’s Clues
2:30 pm – Dora the Explorer
3 pm – Oh! Yeah Cartoons
3:30 pm – The Wild Thornberries
4 pm – National Geographic: The Human Edge
4:30 pm -
Monday, Tuesday & Thursday: TNA Impact!
Wednesday & Friday: PBA (LIVE) (until 6:30 pm)
6 pm – Sailor Moon (Monday, Tuesday & Thursday)
6:30 pm – Sentro (LIVE)
7:30 pm -
Monday: Totoo TV
Tuesday: Ultimate Guinness World Records
Wednesday & Friday: PBA (LIVE) (until 9:30 pm)
Thursday: SOS: Stories of Survival (until 8:30 pm)
8 pm -
Monday: Fear Factor
Tuesday: Todo Max
8:30 pm – Lizze McGuire (Thursday)
9 pm – Philippine Idol (Monday, Tuesday and Thursday)
9:30 pm – Doble Cara
10 pm – Big News (LIVE)
10:30 pm -
Monday: Dokyu
Tuesday: Ali!
Wednesday: Shorts
Thursday: Frontlines
Friday: Real Stories kasama si Loren Legarda
11:30 pm to 12 mn – Letty La Mas Fea

Saturday

6 am – Word Made Flash
7 am – Spongebob Squarepants
7:30 am – Catdog
8 am – Blue’s Clues
8:30 am – Dora the Explorer
9 am – Spongebob Squarepants
9:30 am – The Wild Thornberries
10 am – Health Line
10:30 am – Art-is-Kool
11 am – KNN: Kabataan News Network
11:30 am – 2DMAXXX
12 nn – Anime Ring Kaisho: Ninja Boy Rantaro
12:30 pm – Anime Ring Kaisho: Cyborg Kurochan
1 pm – Anime Ring Kaisho: Legend of Shao Lin Kung-Fu
1:30 pm – Shakey's V-League (LIVE)
3:30 pm – Pinoy Iba Tayo!
4:30 pm – Sailor Moon
5 pm – PBA (LIVE)
7 pm – Teka Mona
8 pm – Ripley's Believe It or Not
9 pm – Philippine Idol
9:30 pm – Shall We Dance?
10:30 pm – PBA (LIVE)
12:30 am to 1 am – Sentro

Sunday

6 am – Light Talk
7 am – Sunday TV Mass (LIVE)
8 am – Islands Flavors
9 am – Gourmet Everyday
9:30 am – Tahanang Pinoy
10:30 am – National Geographic: The Human Edge
11 am – National Geographic: Game for It!
11:30 am – National Geographic: Insects from Hell
12 nn – National Geographic: Hayden Turners Wildlife Challenge
12:30 pm – National Geographic: Earthpulse
1 pm – Ating Alamin
2 pm – Ringside TV
3 pm – Ms. Sarah
4 pm – PBA (LIVE)
8 pm – Family Feud
9 pm – Philippine Idol
10:30 pm – ABCinema
12:30 am to 1 am – Sentro (LIVE)

October 2006Edit

Monday-Friday

6 am – Spongebob Squarepants
6:30 am – Catdog
7 am – Blue’s Clues
7:30 am – Dora the Explorer
8 am – Spongebob Squarepants
8:30 am – The Wild Thornberries
9 am – Family Rosary Crusade
9:30 am – Pro Activ
10 am – VENTA5
1 pm – Pro Activ
1:30 pm – Letty La Mas Fea (replay)
2 pm – Blue’s Clues
2:30 pm – Dora the Explorer
3 pm – Oh! Yeah Cartoons
3:30 pm – Spongebob Squarepants
4 pm – The Wild Thornberries
4:30 pm -
Monday, Tuesday & Thursday: Metro
Wednesday & Friday: PBA (LIVE) (until 6:30 pm)
5 pm – TNA Impact (Monday, Tuesday & Thursday)
6 pm – Sailor Moon (Monday, Tuesday & Thursday)
6:30 pm – Big News (LIVE)
7:30 pm -
Monday: Global Shockers
Tuesday: Ultimate Guinness World Records
Wednesday & Friday: PBA (LIVE) (until 9:30 pm)
Thursday: SOS: Stories of Survival
8:30 pm -
Monday: The Apprentice
Tuesday: Hayop sa Hayop
Thursday: Todo Max
9 pm – Philippine Idol (Monday, Tuesday and Thursday)
9:30 pm – Double Cara
10 pm – Sentro (LIVE)
10:30 pm -
Monday: Totoo TV
Tuesday: Ali!
Wednesday: Frontlines
Thursday: Shorts
Friday: Real Stories kasama si Loren Legarda
11:30 pm to 12 mn – Letty La Mas Fea

Saturday

6 am – Spongebob Squarepants
6:30 am – Catdog
7 am – Blue’s Clues
7:30 am – Dora the Explorer
8 am – Spongebob Squarepants
8:30 am – The Wild Thornberries
9 am – Family Rosary Crusade
9:30 am – 2DMAXXX
10 am – VENTA5
1 pm – Anime Ring Kaisho: Mon Colle Knight
1:30 pm – Anime Ring Kaisho: Legend of Shao Lin Kung-Fu
2 pm – Anime Ring Kaisho: Ninja Boy Rantaro
2:30 pm – Anime Ring Kaisho: Cyborg Kurochan
3 pm – Pinoy Iba Tayo!
4 pm – Kids TV
4:30 pm – Sailor Moon
5 pm – PBA (LIVE)
7 pm – Teka Mona
8 pm – Ripley’s Believe It or Not
9 pm – Philippine Idol
9:30 pm – Shall We Dance?
10:30 pm – PBA (LIVE)
12:30 am to 1 am – Big News

Sunday

6 am – Soul Mix
6:30 am – Word Made Flesh
7:30 am – The Meeting Place
8 am – Sudnay TV Mass (LIVE)
9 am – Generation RX
9:30 am – Tahanang Pinoy
10:30 am – Island Flavors
11 am – Gourmet Everyday
11:30 am – Asenso Pinoy
12 nn – Health Line
12:30 pm – Ating Alamin
1:30 pm – Ringside TV Boxing
2:30 pm – Ms. Sarah
3:30 pm – iPBA
4 pm – PBA (LIVE)
8 pm – Family Feud
9 pm – Philippine Idol
10:30 pm – ABCinema
12:30 am to 1 am – Big News (LIVE)

May 2007Edit

Monday-Friday

6 am – Spongebob Squarepants
6:30 am – Catdog
7 am – Blue’s Clues
7:30 am – Dora the Explorer
8 am – Spongebob Squarepants
8:30 am – The Wild Thornberries
9 am – Family Rosary Crusade
9:30 am – Pro Activ
10 am – VENTA5
1 pm – Mon Colle Knights
1:30 pm – Double Cara
2 pm – Global Guts
2:30 pm – Hey Arnold!
3 pm – Oh! Yeah Cartoons
3:30 pm – Spongebob Squarepants
4 pm – Danny Phantom
4:30 pm -
Monday, Tuesday & Thursday: Kapatid with Dr. Joel Mendez
Wednesday & Friday: PBA (LIVE) (until 6:30 pm)
5 pm – National Pool Championships (Monday, Tuesday & Thursday)
6 pm – Sailor Moon (Monday, Tuesday & Thursday)
6:30 pm – Big News (LIVE)
7:30 pm -
Monday: Totoo TV
Tuesday: Todo Max
Wednesday & Friday: PBA (LIVE) (until 9:30 pm)
Thursday: American Idol
8 pm -
Monday: Global Shockers
Tuesday: American Idol
9 pm – Wow Mali Bites (Monday and Tuesday)
9:30 pm – Sentro (LIVE)
10 pm -
Monday: Light Talk
Tuesday: Kerygma TV
Wednesday: Stay Alive
Thursday: Surviving Disasters
Friday: Dokyu
11 pm to 12 mn – Letty La Mas Fea

Saturday

6 am – Spongebob Squarepants
6:30 am – Catdog
7 am – Avatar: The Legend of Aang
7:30 am – Dora the Explorer
8 am – Spongebob Squarepants
8:30 am – The Wild Thornberries
9 am – Kids TV
9:30 am – 2DMAXXX
10 am – VENTA5
12:30 pm – May Business Ako
1:30 pm – Legend of Shao Lin Kung-Fu
2 pm – Ninja Boy Rantaro
2:30 pm – Amerika, Atbp.
3:30 pm – WOW: What’s on Weekend
4 pm – Teens
4:30 pm – Sailor Moon
5 pm – PBA (LIVE)
7 pm – Slingo
8 pm – Ripley’s Believe It or Not
9 pm – Cinemalaya
11 pm – Big News (LIVE)
11:30 pm to 1 am – Pool Showdown

Sunday

6 am – Soul Mix
6:30 am – Word Made Flesh
7:30 am – The Meeting Place
8 am – Community Mass on ABC (LIVE)
9 am – Generation RX
9:30 am – Nutrition and Health
10 am – Island Flavors
10:30 am – Gourmet Everyday
11 am – Star sa Kusina
11:30 am – Asenso Pinoy
12 nn – Healthline
12:30 pm – Ating Alamin
1:30 pm – Ringside TV Boxing
2:30 pm – Ms. Sarah
3:30 pm – iPBA
4 pm – PBA (LIVE)
8 pm – Family Feud
9 pm – Shall We Dance
10 pm – Fear Factor
11 pm – ABCinema
12:30 am to 1 am – Big News (LIVE)